Autoimmuunpaleo eluviis

 
Autoimmuunhaigusi, aga ka seisundeid, mis on oma loomult autoimmuunsed ning mida on raske diagnoosida, on tohutult palju: põletikuline soolehigus, Crohni tõbi, haavandiline koliit, autoimmuunne türeiodiit, kilpnäärme ületalitlusega seotud Graves´i tõbi, Sclerosis Multiplex, diabeet, tsöliaakia, reumatoidartriit, psoriaas, luupus, adrenaalne kurnatus, endometrioos, jne jne – kokku üle 100 erineva diagnoosi konditsioonidele, mis kahjustavad meie kudesid. Iga haiguse puhul kahjustuvad teatud spetsiifilised koed, mis annab palju tööd immunoloogidele, allergoloogidele ja sisehaiguste arstidele, kes annavad endast parima, et sümptomeid leevendada. Ravimid aga vaid suruvad immuunsüsteemi maha ja blokeerivad seda, nad ei adresseeri algpõhjust. Mis on algpõhjus? Kõige üldisemalt väljendudes tugev stress ja tasakaalutus kehas. Kõik, mis kehale ei sobi ja selle tasakaalust välja viib, on stress.

See võib olla liigne suhkur, mida leidub nii soolases kui magusas toidus, kunstlikult "looduslikud" lisa-, värv- ja säilitusained, keskkonnamürgid ja raskmetallid, mis õhu, toidu ja joogi kaudu pääsevad meie organismi, kinnituvad rakkudele ja panevad immuunsüsteemi sõdima. Hõbeplommidest lenduv elavhõbe, vaktsiinid, ravimid, sünteetilised toidulisandid, rasestumisvastased vahendid. Samuti pestitsiidid, herbitsiidid, fungitsiidid, plastikpudelid ja vahtplastist topsid, milles saab kaasa osta kuumi jooke ja sööke. Pesemis- ja koristusvahendid, kosmeetika, hügieenivahendid, tuletõkkevahendid, mida ohtralt mööbli- ja siseviimistluses kasutatakse jne jne. Kehale mitteomast kraami, millest erituvad ja lenduvad toksiinid, leidub tänapäeva elukeskkonnas mitte enam iga ruutmeetri, vaid iga ruutmillimeetri peal. Ükshaaval võttes võib ju toksiinide sisaldus normi piires olla, kuid liitkem kõik eelnev kokku! Lisaks see stress, mis tekib närvipingest - liiga suurest töökoormusest, purunenud suhtest, koondamisest, lähedasega juhtunud õnnetusest jms. Siis on ju loogiline, miks autoimmuunhaigusi esineb sel sajandil ühel inimesel 250st, mitte ühel inimesel 10 000st nagu veel 100 aastat tagasi. Meie immuunsüsteem muutub agressiivseks ega käitu enam normaalselt. 

Väga paljude inimeste kogemus üle maailma näitab, et autoimmuunseisundit on võimalik tagasi pöörata, järgides autoimmuunpaleo toitumisviisi. Ka muude haiguslike seisundite puhul võib see tervenemisele kaasa aidata, olgu siis tegu kõrge vererõhu, südame-veresoonkonna haiguste, migreeni, kroonilise põletiku või kandidaga. Kindlasti on sellest suur abi haiguste ennetamisel, kui diagnoosi veel ei saa panna. Näiteks juhul kui esineb ebameeldivaid sümptome nagu valu- või pingetunne, juuste enneaegne hallinemine ja/või väljalangemine, hormonaalsed tasakaalutused, nahaprobleemid jne.

Autoimmuunpaleo toetub paleodieedile, mis viib sind tagasi kaugete esivanemate toitumisviisi juurde. Aega, kui omega-6 ja omega-3 rasvhapete suhe toidus oli veel 1:1, mitte 1:20 nagu tänapäeval. Toit oli siis päris, mitte tehis - toitainerikas ja toitainetihe. Geneetiliselt ei sobi meile ei inimese aretatud teraviljad, neist jahvatatud jahud, "kodustatud" kaunviljad ega pastöriseeritud piimatooted, lisatud suhkrud ja tärklised, gluteenirikkal toidul olnud loomade-lindude liha. Autoimmuunpaleo välistab lisaks ka maavitsaliste perekonda kuuluvad taimed nagu kartul, tomat, baklažaan, paprika, cayenne jne, sest need sisaldavad looduslikke mürke glükoalkaloide. Autoimmuunpaleo ei luba süüa ka pähkleid, seemneid ega neist saadavaid õlisid ja vürtse, sest need sisaldavad ensüümiinhibiitoreid, mis on seal selleks, et seemet kaitsta. Ensüümid on ained, mida on vaja organismi kõikide keemiliste protsesside puhul, ilma nendeta ei toimuks elu. Nad koosnevad valkude edasikandjatest, mis on laetud energeetiliste faktoritega. Ensüümiinhibiitorid aga neutraliseerivad mõningaid ensüüme, mida keha toodab ja see põhjustab pankrease suurenemist, sest pankreas on koormatud ensüümide tootmisega. Samal põhjusel ei sobi ka nisuidud, kartul (mis on tegelikult samuti seeme) ega munad (eriti munavalge). Mõningal määral sisaldavad inhibiitoreid ka kõik herned, oad ja läätsed.
Allikas: Dr Edward Howell living-foods.com/articles/enzymes.html

Nimetaksin autoimmuunpaleo toitumisviisi mitte dieediks, vaid elustiiliks, sest loodusravisse tuleks alati suhtuda nii, et see on pikem protsess ja tulemuse saavutamise aeg individuaalne. Paljud sümptomid leevenevad suure tõenäosusega üsna menüümuudatuste tegemise alguses, mõned esimeste kuude jooksul, raskematel juhtudel võib ka aasta või rohkem minna. Kõige õigem on lähtuda sellest, mida ütleb Sulle Sinu keha. Kui terviseprobleemid leevenevad, siis järelikult on see Sinu jaoks õige toitumisviis, millega tasuks jätkata kuni täieliku tervenemiseni. 

Elustiil muutub automaatselt ka tänu sellele, et puhta toidu kättesaamisega tuleb tänapäeval rohkem vaeva näha - ühtteist ise kasvatada, leida usaldusväärsed mahetoodanguga kauplejad, leppida mõttega, et kvaliteetne liha on kallim ja et igas nurgapealses poes või söögikohas ei pruugi Sinu jaoks eriti midagi sobivat leiduda. Neile, kes on tänapäeva mugavustega harjunud, teeb see elu mõnevõrra keerulisemaks, kuid väljakutse on seda väärt!

Kuna loobuda tuleb väga paljust harjumuspärasest, tunnen ise ja arvan, et ka Sina, et oleks vaja toetust ning õlg-õla tunnet. Tunnet, et sa pole selles väljakutses üksi. Nippe, kuidas menüü väheste vahenditega (mida süvenema hakates pole kaugeltki vähe) ikkagi mitmekesiseks ja vaheldusrikkaks muuta. Infot, kust saab kõige kiiremini kätte sobivad toiduained, mille puhtust võib usaldada. Oled teretulnud oma kogemusi, rõõme ja muresid jagama, nõu andma ja retsepte lisama Facebooki grupis Tervendav toitumine - kroonilised haigused, autoimmuunsed seisundid

Oled ka väga teretulnud meie toitumisharjumuste muutmise toetusgruppi, mis toimub 2 korda kuus neljapäeva õhtuti. Arvestame toiduvalikul erinevate ravidieetidega. Loe lähemalt SIIT

Kirjuta meile

Sinu nimi:

E-posti aadress:

Telefon:

Sisu: