Konstellatsioonimeetod on tänaseks päevaks saavutanud ülima populaarsuse ja teenusepakkujaid tuleb aina juurde. Mille järgi valida, kelle kätte usaldada ruumi hoidmine ja enda saatmine probleemist lahenduseni?
Üks variant on käia erinevate teenusepakkujate töötubades, et aru saada, milline on nende käekiri. Isiklik meeldivus pole samuti väheoluline. Jälgi, kas see on inimene, kelle suhtes tekib tunne, et talle saab usaldada oma isiklikke asju. Oluline on lai silmaring ja piisav elukogemus. Miks?
Pole valdkonda, milles ei saaks küsimuste korral väljalt vastuseid taotleda. Konstellatsioone kasutatakse psühhoteraapia meetodina, aga ka sassiläinud suhete parandamiseks, äris ja töös, õigusemõistmisel, pedagoogikas jne. Tegu on süsteemse meetodiga ja kogu meie maailm koosneb süsteemidest. Meie enda keha on süsteem, me veedame oma elu elades süsteemides ja peamistest neist pole meil mitte kuidagi võimalik välja saada, isegi mitte siis, kui me seda väga tahaksime.
On kahte peamist tüüpi süsteeme – looduslikud süsteemid ja inimese loodud süsteemid.
Looduslikud süsteemid ulatuvad subatomilistest süsteemidest igat liiki elussüsteemideni: meie planeedi, päikesesüsteemide, galaktikasüsteemide ja universumini. Nende süsteemide teke on universumi päritolu ning evolutsiooni jõudude ja sündmuste tulemus.
Inimese loodud süsteemid võivad olla valmistatud-tehnilised-füüsikalised süsteemid või kontseptuaalsed süsteemid nagu teooriad, filosoofiad, loogika jne. Inimtegevuse süsteemid on kõik, kus me oma aega veedame, alates sünnitushaiglast, lasteaiast, koolist kuni vanadekoduni välja. On kogukondlikud ja riiklikud süsteemid. On jäigalt kontrollivaid süsteeme ja on neid, kuhu me ei pea kuuluma, kui seda ei soovi.
Kui Sul on küsimus, mure, probleem, teema või kuidas iganes me seda ka ei nimetaks, siis see teema on samuti seotud vähemalt ühe süsteemiga, kuigi tavaliselt puudutab enamaid kui ühte. Just seepärast on lai silmaring konstellööri valikul eeliseks. On hea, kui ta suudab läbi näha erinevaid kihte, millega teema võib seotud olla. Näiteks kui otsida lahendust üksnes pere- ja suguvõsasüsteemist, võivad märkamata jääda mõned teised psüühet mõjutanud süsteemid. Vahel on vaja tööd teha pigem oma sisemiste osadega või hoopis väliste ja metatasandi osadega.
Ole teadlik, et konstellöör peab kinni pidama ka eetikanormidest. Alati ja igal juhul kehtib konfidentsiaalsuse nõue. Konstellöör peab olema Sinu jaoks usaldusväärne ega tohi saadud teavet kuidagi omakasupüüdlikult ära kasutada. Valvsaks peaks tegema konstellöör, kes annab tulemuste suhtes ebarealistlikke lubadusi või kes surub oma arvamust peale, suunates töö kulgu vastavalt oma arusaamadele.
Konstellöör peaks lähtuma oma pädevusest ja ausalt tunnistama, kui kliendi taotlus läheb vastuollu tema sisemiste veendumuste ja uskumussüsteemidega.
Artiklis on kasutatud süsteemide kirjeldamiseks mõningaid mõtteid siit: https://web3.isss.org/primer2/bela4.html
Teksti koostas Reet Henn