PAARI- JA PERENÕUSTAMINE

PERENÕUSTAMINE

Perenõustamine on õpilase läbiviidav pereteraapia. Pereteraapia aitab lahendada probleeme suhetes oma lähedaste ja teiste oluliste inimestega. Pereteraapia keskendub pereliikmete suhtlemisele ja suhete kvaliteedile ning perekonna eri arenguetappides tekkivate kohanemisraskustega toimetulekule. Teraapia eesmärk võib olla selgem suhtlus ja oma vajaduste väljaütlemine, tõhusam probleemide lahendamine, vähem tülisid ja rohkem toetust, vanemate parem koostöö laste kasvatamisel. Pereteraapiast on abi kõikidel juhtudel, kui eesmärk on peresisese toetuse suurendamine. Ühe pereliikme probleem mõjutab tema suhteid teiste pereliikmetega – seega kõiki. Pereteraapia sobib nii hiljuti tekkinud kui ka ammu väljakujunenud probleemide lahendamiseks. Samuti on see kasulik ennetavalt vältimaks pereliikmete käitumisprobleeme või psüühilise tervise halvenemist. Pereteraapiast on abi olnud järgmistel juhtudel:

 • psüühilised probleemid,
 • psühhosomaatilised probleemid (vaevused psüühikas või kesknärvisüsteemis 
tekitavad kehalisi häireid),
• laste ja teismeliste psüühilised probleemid, 
• seksuaalsusega seotud probleemid,
 • paarisuhteprobleemid, kaasa arvatud lahutusega seotu, 
• perekonna elutsükkel ja arengukriisid, 
• vanemlike oskuste puudulikkus,
 • laste kooliprobleemid, 
• tööga seotud problemaatika, 
• traumaatilised kogemused, kaotused ja lein. 

 

Pereterapeudi toetus võimaldab pereliikmetel väljendada oma raskeid tundeid turvalises keskkonnas, õppida mõistma teiste pereliikmete kogemusi ja arusaamasid ning saada teadlikuks teiste vajadustest. Nii leitakse üksteises omadusi ja külgi, mis seni on varjus olnud, ja luuakse seeläbi muutus oma suhetes ja elus tervikuna. Pereteraapia toimub valdavalt vestluse vormis, kus kõik pereliikmed saavad end väljendada ja saavad ära kuulatud. Pereterapeut kasutab erinevad tehnikaid, et luua muutust pere suhtlemismustritesse, probleemikäsitlusse ja rollijaotusesse. Perekohtumiste sagedus sõltub probleemi eripärast ja kriitilisusest: seansid võivad toimuda nii kord nädalas kui ka paari kuu tagant. Pereteraapias võiksid osaleda kõik peres koos elavad või probleemiga seotud inimesed. Teraapiat saab alustada ka ainult ühe või paari pereliikmega, sest kui muutub ühe pereliikme käitumine, ei jää muutumata ka teised, kuid soovitatav on vähemalt kord kogu perega vastuvõtul ära käia. Terapeut võib peresituatsiooniga tutvumise järel otsustada tegeleda vaid paarisuhtega.

 

 

PAARINÕUSTAMINE

Paarinõustamine on õpilase läbiviidav paariteraapia. Selle eesmärk on lahendada paarisuhte probleeme:

•  Paari suurem lähedus ja kindlustunne, kui suhtesse on tekkinud distants või on kadunud usaldus;

•  Kui suhe tundub ebavõrdne ja pole oskust või julgust oma vajadusi väljendada ja enda eest seista;

•  Kui on tekkinud probleemid seksuaalsusega või kui on käsil lahutus;

Kui tunned, et tülitsemine on teie põhiline suhtlusviis, et kaaslane ei mõista või ei reageeri nagu oodatud, et teie vahel on nähtamatu sein, siis on vaja kedagi, kes aitaks aru saada enda ja partneri käitumisest. Oodatud on igasugused paarid, ka kaugeks jäänud sõbrad-sõbrannad, kes soovivad endist sõprussuhet taastada.

 

 

 

TERAPEUDIST

Sattusin enesearengu- ja teraapiamaailma õnneliku juhuse tõttu, kui aastal 2012 võitsin EFT koolituse, millest sai alguse minu muutumine keeletoimetajast terapeudiks. Praeguseks olen õppinud EFT-d ehk koputamisteraapiat, metameditsiini, käinud konstellatsioonide ja NLP kursustel, õppinud tugiisikuks ja perenõustajaks ning läbinud veel lühemaid ja pikemaid enesearengu koolitusi, mis koos loetud raamatutega on viinud mind järgmise arusaamiseni: me ise loome oma elu oma mõtetega ja meie mõtteid kujundavad omakorda meie emotsioonid.

Emotsioonidest saavad alguse meie tervis, suhted, uskumused ehk see, kui hästi või halvasti meil elus läheb. Emotsioone mõjutab inimese teadlikkus ja keskmine inimene teeb teadlikke valikuid vaid umbes 4-5% ajast, kõik ülejäänu on alateadlik ehk miski, mis on meisse (ja meie esivanematesse) n-ö sisse programmeeritud: see, kuidas meid kasvatati, mis keskkonnas elasime, kas meil oli küllaldaselt toitu, tähelepanu, lähedust või oli neist puudus. Kõik see on kujundanud seda, kuidas ennast lapsena tundsime ning nende tunnete ja mõtete põhjal oleme teinud järeldused, mis mõjutavad meid tänaseni. Sõna otseses mõttes käime ringi ja tegutseme otsuste põhjal, mille oleme kunagi 4-aastasena täbaras olukorras vastu võtnud!

Meie lapsemõistus juhib meid suures osas senini – kuni ajani, mil me teraapias need otsustavad hetked üles otsime ja ära muudame. Kui paljud teavad, et kanname kaasas oma esivanemate kogemusi, uskumusi, nende hirme ja ärevust? Mitte ainult DNA-d, mis mõjutab meie välimust, vaid peremustreid, mis tulevad kuni seitsme põlvkonna kauguselt ja mis on niivõrd sügaval meie alateadvuses, et meil ei tule pähegi küsida, kas need on õiged või praegusel ajal üldse kasulikud!

Nii perenõustamisel kui ka individuaalselt EFT-teraapias saab üles otsida käitumise, uskumuse, tunde vm lähtekoha ja siis otsustada, kas see on miski, mis mind / minu peret teenib, või on aeg see asendada millegi paremaga. Minu kirg on otsida ja muuta mustreid, uskumusi ja emotsioone ning aidata lahendada traumaatilised mälestused, mis on neid mustreid, uskumusi ja emotsioone tekitanud. Minu suurim rõõm on pakkuda hetki, kus klient istub oma toolis, näol õnnis naeratus, ja ta ütleb, et tunneb end kergelt ja turvaliselt, et ta tunneb lootust! Või kui partnerid said rääkida olulistel teemadel ilma konflikti minemata ja nende vahelt on kadunud pinge, mis seal oli vaid poolteist tundi tagasi.

PIRJA KULLAMA

Tel: 5635 7517

E-post: pirjakullama@gmail.com

Facebook: https://facebook.com/PirjaTeraapiad