TOIDUTALUMATUSE TESTID

Toidutalumatust võib kahtlustada, kui esinevad mõned või mitu alljärgnevatest kaebustest:

 - peavalud
- pidev väsimus
- erinevad seedeprobleemid (nt kõhukinnisus või –lahtisus, gaasid, ebamäärane kõhuvalu, ärritatud soole sündroom, tsöliaakia)
- ülekaalulisus
- kõrge kolesteroolitase
- kõrge vererõhk
- nahaprobleemid (nt akne, psoriaas, atoopiline ekseem)
- liigesevalud ja -põletikud
- meeleolukõikumised
- muud seletamatud kaebused

 

 

Toidutalumatus on organismi krooniline reaktsioon individuaalselt mittesobivale toiduainele. Mõningatel andmetel esineb seda tänapäeval tänu toidutööstuse kiirele arengule suuremal osal inimestest, mõni inimene on lihtsalt tundlikum kui teine ja kroonilised probleemid tekivad varem. Niisugune talumatus võib kesta aastaid enne kui ilmnevad sümptomid. Alles siis kui seedimata valkude tekitatud toksiinid kuhjuvad, hakkavad tekkima tervisehäired. Enamasti ei diagnoosita neid esialgu haigusena ja tihti kirjutatakse need kas mõne muu tervisehäire või loomuliku vananemise arvele. Kui lasta sümptomitel süveneda, kujuneb aja jooksul välja põletikuga kulgev krooniline seisund. Levinuimad kaebused on nahaprobleemid (ekseemid, akne, psoriaas), ärevushäire, peavalud, tursed, liigne kehakaal, kõrge vererõhk ja kolesterool, liigesepõletikud. Võib tekkida II tüübi diabeet, kilpnäärme põletik, soolehaigused nagu Crohni tõbi, tsöliaakia, ärritatud soole sündroom; depressioon, fibromüalgia, podagra jne. Ka südamehaiguste ja vähi üks algpõhjuseid võib olla varjatud toidutalumatus.

Kuna tavameditsiinis toidutalumatust isegi mitte ei kaaluta  haiguste tekitajana, surutakse sümptomid maha ravimitega. Algpõhjuse likvideerimata jätmine ja sümptomite maskeerimine ei tee aga probleemi olematuks. Lisanduvad veel ravimite kõrvaltoimed ja aina süvenev bakteriaalne tasakaalutus mikrobioomis ning inimene satub kui nõiaringi, kus ühe probleemi asemel on mitu.

Toiduainete varjatud talumatus erineb toiduallergiast nii tekke- kui avaldumisvormide poolest ning seda ei saa kindlaks teha tavaliste toiduallergiat määravate testidega. Varjatud talumatust on raske ise avastada, sest sageli on just see toiduaine, mille suhtes talumatus esineb, inimesele eriliselt meelepärane, kuna seda tarbides tekivad kehas opioidsed ühendid.

 

TOIDUTALUMATUS KUI "DIAGNOSTIKAVAHEND"

Toidutalumatuse testi tegemisest võib olla kasu teatud seisundite kindlakstegemiseks, millele muidu alati jälile ei jõua:

  •  Lekkiva soole sündroom. Neil, kel esineb paljude toitude suhtes talumatus, on tegu lekkiva soole sündroomiga; kui soolestik on korras, pole ka erilisi talumatusi.
  • Peensoole infektsioon. Fruktoositalumatus võib viidata peensoole infektsioonile.
  • Jämesoole infektsioon. Kui esineb talumatus kiudainete suhtes ja inimene saab abi madala kiudainesisaldusega dieedist, on suure tõenäosusega tegemist jämesoole infektsiooniga.
  • Kandida. Kui testis esineb talumatus seente ja pärmi suhtes, on see viide pärmseene ülekasvule organismis. Ka tundlikkus oksalaatide suhtes võib sellele viidata.

 

Tänu koostööle erinevate laboritega pakume võimalust testida varjatud toidutalumatust kahel erineval meetodil. Kuna üks meetod vaatleb immuunsüsteemi kaitsevate immuunrakkude reaktsiooni, teine aga antikehade tekkimist toidu antigeeni suhtes, oleks ideaalis soovitatav teha mõlemad testid. Tulemused võivad olla erinevad, kuid saadav info väga vajalik. Mõne toiduaine suhtes ei pruugi antikehi tekkida, kuid samas kahjustab see leukotsüüte ja vastupidi.


See test määrab immuunsüsteemi tsütotoksilist reaktsiooni ja näitab vere leukotsüütide reaktsiooni toiduainetele. Mikroskoobi all vaadeldakse leukotsüüte ja erütrotsüüte. Toidutalumatust näitab see, kui leukotsüüdid on muundunud, nende membraanid kahjustunud (2. aste) või purunenud (3. ja 4. aste). Toidutalumatust ei esine 1. astme reaktsiooniga.

Valida saab järgmiste pakettide vahel: 2, 32, 64, 96, 120 toiduainet või 15 keemilist lisaainet.

Saatekirja saamiseks kontakteeruda: Reet Henn, tel 51 88 550, e-post: siseminetasakaal@gmail.com  Saatekirja alusel saab verd anda Haabersti Tervisekeskuses E - N kl 8 - 15.

 

Selle meetodi abil mõõdetakse patsiendil IgG antikehade reaktsiooni erinevate toiduantigeenide suhtes. Vereproovi saab anda Eestis, analüüs viiakse läbi Saksamaal. Võrreldes muude analoogsete testidega nagu ELISAtest, on cytolisa analüüsimeetod tänapäevasem ja täpsem, sest on automatiseeritud ning tulemust ei mõjuta inimfaktor.

Saatekirja saamiseks kontakteeruda: Ene Spriit, tel 50 66 133, e-post: ene@levistal.ee   Saatekirja alusel saab verd anda Synlabi laborites: https://synlab.ee/patsiendile/verevotukohad/

 
Toidutalumatuse testi tulemused kuuluvad toitumisteraapia valdkonda, tulemuste jälgimine aitab täiendavalt kaasa haiguste taandumisele või haigusnähtude ennetamisele. Sellega ei tohi asendada juba käimasolevat ravi. Tegemist ei ole tervishoiuteenusega.

Kirjuta meile

Sinu nimi:

E-posti aadress:

Telefon:

Sisu: