PAARI- JA PERENÕUSTAMINE

PERENÕUSTAMINE

Perenõustamine on õpilase läbiviidav pereteraapia. Pereteraapia aitab lahendada probleeme suhetes oma lähedaste ja teiste oluliste inimestega. Pereteraapia keskendub pereliikmete suhtlemisele ja suhete kvaliteedile ning perekonna eri arenguetappides tekkivate kohanemisraskustega toimetulekule. Teraapia eesmärk võib olla selgem suhtlus ja oma vajaduste väljaütlemine, tõhusam probleemide lahendamine, vähem tülisid ja rohkem toetust, vanemate parem koostöö laste kasvatamisel. Pereteraapiast on abi kõikidel juhtudel, kui eesmärk on peresisese toetuse suurendamine. Ühe pereliikme probleem mõjutab tema suhteid teiste pereliikmetega – seega kõiki. Pereteraapia sobib nii hiljuti tekkinud kui ka ammu väljakujunenud probleemide lahendamiseks. Samuti on see kasulik ennetavalt vältimaks pereliikmete käitumisprobleeme või psüühilise tervise halvenemist. Pereteraapiast on abi olnud järgmistel juhtudel:

 • psüühilised probleemid,
 • psühhosomaatilised probleemid (vaevused psüühikas või kesknärvisüsteemis 
tekitavad kehalisi häireid),
• laste ja teismeliste psüühilised probleemid, 
• seksuaalsusega seotud probleemid,
 • paarisuhteprobleemid, kaasa arvatud lahutusega seotu, 
• perekonna elutsükkel ja arengukriisid, 
• vanemlike oskuste puudulikkus,
 • laste kooliprobleemid, 
• tööga seotud problemaatika, 
• traumaatilised kogemused, kaotused ja lein. 

 

Pereterapeudi toetus võimaldab pereliikmetel väljendada oma raskeid tundeid turvalises keskkonnas, õppida mõistma teiste pereliikmete kogemusi ja arusaamasid ning saada teadlikuks teiste vajadustest. Nii leitakse üksteises omadusi ja külgi, mis seni on varjus olnud, ja luuakse seeläbi muutus oma suhetes ja elus tervikuna. Pereteraapia toimub valdavalt vestluse vormis, kus kõik pereliikmed saavad end väljendada ja saavad ära kuulatud. Pereterapeut kasutab erinevad tehnikaid, et luua muutust pere suhtlemismustritesse, probleemikäsitlusse ja rollijaotusesse. Perekohtumiste sagedus sõltub probleemi eripärast ja kriitilisusest: seansid võivad toimuda nii kord nädalas kui ka paari kuu tagant. Pereteraapias võiksid osaleda kõik peres koos elavad või probleemiga seotud inimesed. Teraapiat saab alustada ka ainult ühe või paari pereliikmega, sest kui muutub ühe pereliikme käitumine, ei jää muutumata ka teised, kuid soovitatav on vähemalt kord kogu perega vastuvõtul ära käia. Terapeut võib peresituatsiooniga tutvumise järel otsustada tegeleda vaid paarisuhtega.

 

 

PAARINÕUSTAMINE

Paarinõustamine on õpilase läbiviidav paariteraapia. Selle eesmärk on lahendada paarisuhte probleeme:

•  Paari suurem lähedus ja kindlustunne, kui suhtesse on tekkinud distants või on kadunud usaldus;

•  Kui suhe tundub ebavõrdne ja pole oskust või julgust oma vajadusi väljendada ja enda eest seista;

•  Kui on tekkinud probleemid seksuaalsusega või kui on käsil lahutus;

Kui tunned, et tülitsemine on teie põhiline suhtlusviis, et kaaslane ei mõista või ei reageeri nagu oodatud, et teie vahel on nähtamatu sein, siis on vaja kedagi, kes aitaks aru saada enda ja partneri käitumisest. Oodatud on igasugused paarid, ka kaugeks jäänud sõbrad-sõbrannad, kes soovivad endist sõprussuhet taastada.

 

 

 

TERAPEUDIST

Ülikoolis olen õppinud sotsiaal- ja terviseteadusi (õigusteadust, sotsiaalpedagoogikat ja
sotsiaaltööd ning visuaalkunstiteraapiat). Oma tööalast karjääri alustasin 25 aastat tagasi riigisektoris. Olen laste ja peredega töötanud nii kohalikus omavalitsuses, ministeeriumis, psühhiaatriahaiglas, koolis kui ka erinevates MTÜdes ning projektides.

Viimased 10 aastat on mulle enim huvi pakkunud koolitus- ja nõustamisvaldkond. Olen
lastevanemate koolitaja erinevates programmides “Imelised Aastad”, “Dialoog laste nimel”,“Hoolivad isad”, “Naised vägivallata”.

Olen lõpetanud  perekonna psühhoteraapia väljaõppe ja end täiendanud erinevates teraapia valdkondades sealhulgas kriisinõustamine ja traumateraapia.

Erapraksises tegutsen enamasti pereterapeudi ja „töö saviväljal“  terapeudina. (Olen sertifitseeritud savivälja terapeut) ja perelepitajana

Laste ja noorte nõustamises kasutan erinevaid loovteraapia meetodeid.

Kunstiteraapia õpingud Tallinna Ülikooli magisriõppes ja Taani Kunstiteraapia Instituudis on  veel pooleli.  Õpin ka Eesti konstellatsioonide Instituudis konstellatsioonide ja trauma integreerimise väljaõppes perekonstellööriks.

 Olen Eesti Lepitajate Ühingu perelepitaja ja pakun lepitusteenust konfliktis vanematele.

 

 

KÜLLE KADARIK

Psühhoterapeut / Koolitaja

Tel: 510 8941

E-post: Kylle@rohelen.ee

Facebook: https://facebook.com/PirjaTeraapiad